İLÇEMİZDE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI
 
İlçemizde her hangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanmayan veya temel eğitimi tamamlayamayan vatandaşlar için okula yazma seferberliği başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın okuma yazma seferberliği çağrısı üzerine yurt genelinde olduğu gibi İlçemizde de "okuryazarlık Seferberliği" başlatıldı. 
Konu ile ilgili olarak Samsat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Samsat  Kaymakam Vekili Sayın Sedat SEZİK başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın, İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru, okul müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı.Burada bir açıklama yapan  İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Akın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan seferberlik kapsamında sistemli bir çalışma başlattıklarını ve bu anlamlı kampanyanın başarıya ulaşması için her türlü özverinin gösterilmekte olduğunu ifade etti. "Öncelikle görev alacak kurul ve komisyonlarımızı oluşturduk. Okuryazar seferberliğini artırmak için afişler hazırladık ve ilçenin işlek yerleri astık. İlçenin girişine büyük bez afiş asarak farkındalık oluşturmaya çalıştık. Müftülük ile görüşerek camilerde ilan edilmesini sağladık ve eğitimcilerimiz kanalı ile alan taraması yaptık. 70 vatandaşımızın başvurusunu alarak 5 adet kurs açarak eğitime başladık" şeklinde konuştu.
İlçemiz Kaymakam Vekili Sayın Sedat SEZİK ise yaptığı konuşmasında, Anayasa´da yer alan eğitim hakkından her bireyin faydalanması gerektiğini belirterek, başlatılan bu seferberliğin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
İlçemiz Kaymakam Vekili Sayın Sedat SEZİK, "Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere okur yazarlık belgesi verilecek. Sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşlerinin himayelerinde başlatılan kampanya oldukça manidar ve önemlidir. Ülkemizde okuma yazma bilmeyen hiçbir vatandaşın kalmaması için büyük bir fırsattır. Bizler elimizden gelen her fedakarlığı yaparak en azından Samsat ilçemizde bu hedefi yakalamalıyız" dedi.